Ales Özel Ders Al

ALES ÖZEL DERS

ÖZEL ÖĞRENCİ SİSTEMİ

ALES ( Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı )

ALES Matematik Özel Ders

ALES sınavı yılda iki kez Mayıs ve Aralık aylarında yapılmaktadır. Sorular genel de Aralık sınavı kolay Mayıs sınavında mezun öğrenci fazlalığından dolayı biraz zor olabilmektedir. Ama bu yaygın bir inanış olmakla birlikte kesin bilgi değildir…

ALES Matematik Özel Dersin Önemi

ALES Matematik sınavı Yeni sınav sitemine göre soru başına düşen süre artırılmış olup sözel ve sayısal olarak 150 dakikadan oluşmaktadır. Matematik testi 50 soru olarak karşımıza gelmektedir. Öğrencinin bölümüne göre yapacağı sorular farklılık göstermektedir. Bu zamana kadar ALES Matematik Özel Ders öğrencilerimi, bana doğru zaman da geldiklerinde başarıya ulaştırdım. Doğru zaman derken şunu anlatmak istedim; sınava 1 ay kala hocam ben ALES’e gireceğim ve hiç matematik yapamıyorum ve sınavda 20 net yapmam gerek derseniz size İstanbul ALES Matematik Özel Ders için üzgün olduğumu belirtmek isterim çünkü Matematiğin demlenme süresi vardır. Aynı çay gibidir demlenmeden kalem oynatamazsınız. Sonra şu olur ben hocayı ders anlatırken çok iyi anlıyorum fakat test çözemiyorum. İşte bu tür sorunlarla karşılaşmamak için mümkün olduğunca erken başlamamız gerekmektedir.

ALES ’e Nasıl Hazırlıyoruz ?

ALES Matematik Özel Ders öğrencilerimize sınavda çıkması muhtemel soruların kolay yöntemlerini öğretiyoruz ve bu zamana kadar hiç karşılaşmadığınız yöntemlerle sizi sınavlarda rakiplerinizden bir adım öne geçiriyoruz. Özellikle çoğu öğrencinin zorlandığı problemler konusunu o kadar kolay yöntemlerle öğreniyorsunuz ki soruları çözebildiğinizi gördüğünüzde kendinize şaşırmamanız imkan dışı hale geliyor.

Önemli olan ALES Matematik Özel ders almaya vaktinde karar vermenizdir.

ALES Sınav İçeriği

ALES Sınavı İçeriği

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacaktır. Her iki bölüm tek kitapçık hâlinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını, her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına işaretleyeceklerdir.

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40’ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 40’ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri) yer alacaktır.

Bütün adaylar, dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda en az 120 soru cevaplandırmış olacaklardır.  Adaylar istedikleri takdirde bütün testleri cevaplandırabileceklerdir.

Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır. Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri ise, sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Her bir testteki sorular, belirli yüksek öğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Yani sınav soruları ortak müfredat bilgisine dayalı akıl yürütmeye dayalı sorulardan oluşur. Bu sınavda önemli olan, sahip olduğunuz bilgiyi karşılaştığınız sorulara uygulayabilmektir. Başlayacağınız ALES özel ders programı ile muhakeme gücünüzü güçlendireceksiniz. Bu da sorulardaki hakimiyetinizi arttırarak başarınızı katlamanızı sağlayacaktır.

 

ALES Özel Ders

Geniş konu içerikli bir sınav olan ALES ’te başarılı olmak, hazırlandığınız zamanı verimli kullanabilmenizle mümkündür. ALES özel ders ile eğitmenlerimizin size özel hazırlayacağı çalışma programları ile hem sayısal hem sözel alan konularına hakim olarak istediğiniz alan puanını yükseltebileceksiniz. Bilgilerinizin kalıcılığını sağlayan öğrenme stratejileri ile uygulanan derslerle tekrara daha az zaman ayıracaksınız. Böylelikle karşılaşacağınız farklı soru örneklerine yoğunlaşabileceksiniz. ALES özel ders ile soruları yorumlama ve üstüne akıl yürütme tekniklerini gelişecek. Bunlar size başarıyı getirecektir.

ALES Kursu mu? Özel Ders mi?

ALES için ister kursu ister ALES özel dersi tercih edin, değişmeyen tek gerçek hiçbir gücün bilgileri beyninize şırınga edemeyeceğidir. Fakat ille de bir yanıt istiyorsanız şöyle kestirip atabilirim: Gücünüz yetiyorsa özel ders almanın yerini hiçbir şey kurs tutamaz.  Nedenini siz de çok iyi biliyorsunuz, adı üstünde “özel” ders, yani sizin için hazırlanmış bir program ışığında ve sizin ihtiyacınıza göre ders anlatılıyor.

Genel bir anlatım yok, her şey tamamen sizin anlama hızınıza, bilgi alt yapınıza ve işlem yapma becerinize göre öğretmen tarafından ayarlanıyor. Yani en azından ben böyle yapıyorum. Kısacası çok belirgin bir standardı yok.

Oysa bir ALES kursu size çok faydalı bilgiler ve pratik çözüm taktikleri verebilse bile, sizin matematik temel alt yapınızı sınamadan konuları belli bir sıraya göre işler. Bu yanlış bir şey mi? Elbette ki hayır. Çünkü sınıfta yığınla insan (bana göre 5 kişiden fazlası yığın!) var ve hiç kimsenin anlatılan şeyi anlama hızı ve yanıtlama refleksi birbirine benzemiyor. Bunda ALES kursunun bir suçu ya da eksiği mi var peki? HAYIR!

ALES ‘te Hocaların Hocası ’ndan Yardım İsteyin

Eminim ki her kursta öğrencilere (yani size) soru çözülmesi ve pratik yapılması için yeteri kadar soru veriliyordur.  Fakat soruları tek başınıza kaldığınızda çözmeye çalıştığınızda zorlandığınızı, çözemediğinizi hatta bu yüzden moralinizin bozulduğunu duyar gibiyim. Çözüyor olsanız bile bir soruya harcadığınız vaktin uzun olmasından şikayetçi olduğunuzu da duyar gibiyim.  Bu durumda yapmanız gereken şey ALES kursu öğretmeninize çözmediğiniz soruları tek tek sormanız olmalıdır.

Kurs ortamı özel ders gibi olmadığı için sizinle tek tek ilgilenilmesi biraz daha zor oluyor. Bu yüzden kurstaki hocanıza soramadığınız durumda size yardım edebilecek birine mutlaka bu soruları çözdürmeniz olmalıdır. Çünkü çözülmemiş her bir soru, size başka bir soru olarak geri dönebileceği gibi keyfinizin kaçmasına ve güveninizi yitirmenize de neden olacaktır.

Eğer maddi imkanınız sizi zorluyorsa, en azından sadece çözmediklerinizde yardım alacağınız şekilde ALES özel ders almak çok faydalı olacaktır.

YENİ ALES SİSTEMİ

YÖK, ALES test sayıları nı azalttı. Sözel-1 ve Sözel-2 ile Sayısal-1 ve Sayısal-2 testleri ayrımı ortadan kaldırıldı. 4 testten oluşan ALES, “Sözel” ve “Sayısal” olmak üzere 2 bölümden oluşacak.

Yeni ALES ‘te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapıldı. ALES sözel testi, sözcükte, cümlede ve parçada anlam, cümle ve metni tamamlama, kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan sorulardan oluşacak. Burada adayların temel dil bilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanıyor.

ALES sayısal testi ise temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma, tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerileri ölçülecek.

100 SORU 2,5 SAATTE ÇÖZÜLECEK

Yeni ALES’te soru sayısı azaltılarak, soru başına düşen süre artırıldı. Bununla birlikte toplam sınav süresi kısaltıldı. 160 soru ve 180 dakikadan (3 saat) oluşan sınav, yeni düzenlemeyle 50’şer sorudan oluşan sözel ve sayısal iki ayrı testten meydana gelecek.

Toplamda 100 sorudan oluşan sınavın süresi, 150 dakika (2,5 saat) olarak belirlendi. Bu düzenlemenin sınav stresinin azaltılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

ALES eşit ağırlık puanı konusunda değişiklik yapıldı. ALES sayısal ve ALES sözel puanının hesaplanmasına yönelik ağırlıklar değiştirilmemekle birlikte, ALES eşit ağırlık puanının hesaplanmasında sayısal testinin yüzde 50, sözel testinin de yüzde 50 etkili olmasına karar verildi.

Öte yandan, ALES sonuçlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

ALES Konuları Ve Soru Dağılımı

 


ALES Matematik Konuları

 1. Temel Kavramlar
 2. Çözümleme
 3. Bölme ve Bölünebilme
 4. Asal Çarpanlar, Ebob-Ekok
 5. Rasyonel Sayılar
 6. Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer
 7. Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma
 8. Üslü Sayılar
 9. Köklü Sayılar
 10. Denklemler
 11. Oran-Orantı
 12. Sayı ve Kesir Problemleri
 13. Yaş Problemleri
 14. İşçi ve Havuz Problemleri
 15. Hareket Problemleri
 16. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
 17. Karışım Problemleri
 18. Kümeler
 19. İşlem
 20. Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık

 

 

ALES Geometri Konuları

 1. Doğruda Açılar
 2. Üçgende Açılar
 3. Üçgende Uzunluk ve Alan
 4. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
 5. Dörtgenler
 6. Çember ve Daire
 7. Analitik Geometri
 8. Katı Cisimler

Sayısal Mantık Konuları

 1. Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
 2. Şekil Yetenek ve Sayı Dizileri
 3. Mantıksal Muhakeme Problemleri

Türkçe Konuları

 1. Sözcükte Anlam
 2. Cümlede Anlama
 3. Anlatım Biçimleri
 4. Paragraf
 5. Anlatım Bozuklukları

Mantıksal Akıl Yürütme

 1. Şifreleme, Şifre Çözümleme
 2. Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme

 

ALES Özel ders sistemimize kayıt olarak en kaliteli öğretim üyelerinden ders alabilir ve 90 üstü puanla istediğiniz puana ulaşabilirsiniz. Bunu yapabilmek zor değil, Hocaların Hocası iletişim sayfasından yararlanarak ALES Özel ders talebinde bulunmanız en iyi ALES özel ders hocası arayışınızı sonlandıracaktır. Hemen bizle iletişime geçiniz…